Banner_Q&A_poziom_v2

q&a

czyli pytania i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania!

Pielgrzymka jest oddolną inicjatywą katolickich mężczyzn z Dolnego Śląska.

Koordynowaniem działań zajmuje się Komitet Organizacyjny “Męskie Poruszenie”, który uzyskał błogosławieństwo Metropolity Wrocławskiego oraz Biskupa Diecezji Legnickiej dla tego wydarzenia.

Chcemy, aby pierwszy raz mogli się spotkać w jednym miejscu mężczyźni z Dolnego

Śląska , którzy myślą podobnie, mają takie same wartość i wierzą w Pana Boga.

Jest to pierwsza taka inicjatywa w celu doświadczenia wspólnej modlitwy, poznania

się, budowania jedności, integracji, nawiązania relacji i zapoczątkowania trwałych

męskich więzi, wychodząc naprzeciw zawołaniu Jezusa

“Aby wszyscy byli jedno” 

(J17:21)

“Godność i Odpowiedzialność” jako kluczowy aspekt męskiej tożsamości.

Każdy pielgrzym niesie swoje własne intencje do Józefa i Maryi, aby za Ich orędownictwem wypraszać u Jezusa potrzebne łaski.
Chcemy natomiast, aby konferencja stała się inspiracją do zastanowienia się nad  własną, męską godnością i odpowiedzialnością.

Spotykamy się w kościele brackim pw. św. Józefa oraz w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, gdzie każdy  pielgrzym przybywa we własnym zakresie, indywidualnie lub z kimś, pieszo, samochodem lub autobusem, motorem, rowerem, hulajnogą.

Sanktuarium w Krzeszowie to piękna Europejska Perła Baroku to z ponad 300-letnią tradycją pielgrzymkową, dedykowane Maryi i Józefowi. 

Kościół bracki pw. Świętego Józefa, gdzie będziemy się modlić został wzniesiony w latach 1690 – 1696 i posiada unikalne w skali Europy polichromie stworzone przez najwybitniejszego malarza śląskiego baroku – Michała Leopolda Łukasza Willmanna.

Rozpoznać najpierw, czy pomysł zorganizowania takiej pielgrzymki pochodzi od Ducha Świętego, czy jest to raczej wyraz czyjeś osobistej ambicji.

Uzyskać błogosławieństwo kościoła (biskupów, proboszcza miejsca) a następnie spotkać się z męskimi wspólnotami, żeby osobiście zaprosić je na to wydarzenie.

Przygotować program pielgrzymki, zebrać grupę osób zaangażowanych w to dzieło i opracować strategię dotarcia do mężczyzn.

Zapisów można dokonać poprzez formularza na stronie pielgrzymkakrzeszow.pl. Zakładka „Zapisz się„.

Każdy może wybrać się na pielgrzymkę z dowolnego miejsca na Dolnym Śląsku. Spotykamy się na miejscu w Krzeszowie, gdzie od 9.00 do 17.00 będą się odbywały poszczególne punkty programu wydarzenia.

Nie jest to konieczne. Zaproszony jest każdy mężczyzna niezależnie od wieku, statusu materialnego czy społecznego, stanu świeckiego czy duchownego i zaangażowania w życie Kościoła. Każdy jest mile widziany, zrzeszony, niezrzeszony, wątpiący, wierzący, poszukujący.

Każdy przybywa do Krzeszowa we własnym zakresie. Pielgrzymka jest drogą, więc przemierzasz ją jak chcesz, pieszo, rowerem, samochodem czy autobusem. Spytaj nas lub lokalnej wspólnoty, czy w Twojej okolicy jest organizowany wspólny wyjazd autobusem.

Modlić się, śpiewać, słuchać konferencji wyspowiadać się, rozmawiać i poznawać nowe osoby, jeść oraz pić kawę i herbatę w dobrym towarzystwie. I najważniejsze będziesz miał możliwość doświadczyć spotkania z Jezusem Chrystusem, którego odnajdziesz zarówno w Eucharystii, jak i w drugim człowieku.

Jeśli chciałbyś się zaangażować w organizację pielgrzymki lub jakieś działania na miejscu w Krzeszowie, to napisz do nas na: info@pielgrzymkakrzeszow.pl. na pewno się do Ciebie odezwiemy.

Na każdym etapie przygotowań czuj się powołany do informowania o pielgrzymce w swojej okolicy, parafii, wśród przyjaciół, rodziny i znajomych.  

To jest typowo męska pielgrzymka na wzór tych w innych regionach naszego kraju (np. Piekary, Kalisz, Gietrzwałd, Częstochowa). Dotychczas nie było takiego wydarzenia na Dolnym Śląsku. Wśród innych mężczyzn łatwiej się facetowi otworzyć na Pana Boga. A mężczyzna silny w Jezusie Chrystusie to fundament zdrowej rodziny oraz wzrastania dzieci w wartościach katolickich.

Mężczyźni zjednoczeni we wspólnocie dzięki wzajemnemu wsparciu i dzieleniu się swoją odpowiedzialnością, będą mogli lepiej realizować swoje powołanie do małżeństwa i ojcostwa. Kiedy nawraca się ojciec rodziny, nawraca się zwykle cała rodzina. Pielgrzymka ma na celu umocnienie wiary mężczyzn i ich męskiej tożsamości. Zależy nam żebyśmy jako mężczyźni modlili się razem, byli razem i komunikowali się tym samym językiem, opowiadali o swoim doświadczeniu wiary, byli sobą, nikogo nie udając.

Nie musisz, ale możesz. Jeśli tylko chcesz pogłębić swoją wiarę, wzmocnić się duchowo i mentalnie, poznać innych, myślących podobnie mężczyzn, którzy z pomocą Jezusa Chrystusa starają się być lepszymi mężami i ojcami. Przede wszystkim byłoby dobrze, gdybyś poczuł się powołany do wzięcia udziału, bo wtedy byłaby to Twoja pielgrzymka, nie nasza. Jeszcze nigdy nie spotkali się mężczyźni z terenu 3 diecezji : świdnickiej, legnickiej, wrocławskiej w jednym miejscu.

 

Nie ma takiej osoby. Pielgrzymka jest inicjatywą oddolną świeckich mężczyzn, którą koordynuje Komitet Organizacyjny „Męskie Poruszenie”.

Przede wszystkim uzgodnij swój wyjazd z żoną i dziećmi, żeby nie byli zaskoczeni Twoim wyjazdem. A gdy już uzyskasz zgodę, to przed pielgrzymką skorzystaj z sakramentu pokuty. Jeśli nie zdążysz, to w Krzeszowie też będzie okazja do spowiedzi. Pomyśl z jaką intencją wybierasz się na pielgrzymkę, np. o dobre relacje w rodzinie, o zdrowie dla żony itp. Na pewno powinieneś też być zdrowy, wyspany i odpowiednio ubrany, najlepiej sprawdź jaka będzie pogoda 11.05.

Przed wyruszeniem do Krzeszowa pomódl się o dobre owoce pielgrzymki. Zapragnij dla siebie i tych którzy przyjadą otwartego serca na spotkanie z Panem Bogiem i Jego Synem.

Najważniejsze żebyś był. Jeśli chcesz się czuć bardziej komfortowo, to ubierz się ciepło, bo w kościele w maju nadal może być bardzo chłodno i zabierz różaniec, żeby rozgrzać ducha. Jakiś datek na koszty organizacyjne i dodatkowy posiłek to też dobry pomysł.

Nieco wytrwałości, cierpliwości, dobrego humoru i wyrozumiałości wobec organizatorów też pewnie się przyda.

Musisz wiedzieć, że na pielgrzymkę się idzie z potrzeby serca a nie z musu.  To czas wyciszenia z codzienności, słuchania co Pan Bóg i przez kogo chce Ci coś powiedzieć. Bądź otwarty, empatyczny, życzliwy. Może się zdarzyć, że po podjęciu decyzji o udziale zaczną się pojawiać rożne przeszkody, aby Cię zniechęcić. Nie poddawaj się. Takie sytuacje tylko potwierdzają słuszność Twojej decyzji.

Męskie Róże Różańcowe, Straż Maryjna, Zakon Rycerzy Św. Jana Pawła II Wielkiego, Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia, Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie, Rycerze Kolumba, Mężczyźni św. Józefa, Plutony Różańcowe, Żołnierze Chrystusa. Będą także mężczyźni, którzy nie są członkami żadnej wspólnoty.